Daniel Gogu - Brand Managerul restaurantelor City Grill

”Niciodată nu poți să faci nimic de unul singur”

În cei 15 ani de când este în Grupul City Grill, Daniel Gogu a înțeles că succesul depinde în cea mai mare măsură de echipa pe care o construiești și de echilibrul între cunoștințele celor experimentați și puterea tinerilor de a modela viitorul.

Cum ai început să lucrezi în City Grill?

Am ajuns în City Grill în iarna lui 2005, odată cu începerea pregătirilor pentru deschiderea cafenealei City Cafe din Floreasca – un proiect green field pentru că la cel moment clădirea în care urma să fie locația nu exista decât pe hârtie.

Inițial acolo am început cu un proiect de cafenea, după care ne-am dat seama că oamenii din zonă voiau să mănânce și am upgradat bucătăria așa încât să-i putem deservi. Am plecat de pe poziția de Assistant Manager, iar după o perioadă de un an, am fost promovat ca director de locație. Acolo, în Floreasca, am construit o echipă foarte frumoasă și unită. Ne-am făcut treaba bine timp de 10 ani.

Ce a urmat apoi?

În 2015 mi s-a propus să preiau întreg brandul City Grill, eu fiind directorul celui mai mic restaurant din brand. Cred că a fost cea mai mare provocare din viața mea pe care am acceptat-o. A fost foarte greu, și cred că a fost nevoie de un an ca să îmi dau seama ce se întâmplă cu adevărat și ce direcție trebuie să dau directorilor de restaurante pe care îi conduceam. Am realizat că a fost foarte greu abia atunci când m-am uitat în spate și am văzut ce s-a întâmplat în decursul primului an. În tot acest timp am luat fiecare zi ca pe o provocare, spunându-mi ”eu pot, mă dezvolt, învăț”, și abia după un an de zile am simțit de fapt cât de greu a fost și, da, a fost foarte greu.

Încet, încet, brandul a intrat pe un făgaș de succes, cu vânzări foarte bune și profitabilitate ridicată. Astăzi suntem stabili, avem un meniu bun, avem un Brand Chef foarte bun, în persoana Aurei Ion. Ea a fost bucătar-șef în restaurantul City Grill din Primăverii și acum un an de zile am propulsat-o în funcția de Brand Chef, o provocare pentru ea, însă munca, perseverența și ajutorul pe care l-a avut din partea directorilor de restaurant și a mea s-au dovedit cruciale pentru ea. Datorită ei, astăzi avem un meniu foarte bun pentru City Grill și echipe foarte bune în bucătării. Știu că mă pot baza pe ea și sunt liniștit din acest punct de vedere.

La fel, și în ceea ce îi privește pe directorii de restaurant (sunt cinci directori pe care îi coordonez) -fiecare știu foarte bine ce au de făcut și își conduc restaurantele ca pe propriile afaceri.

Câți oameni sunt acum în brandul City Grill?

Acum suntem în jur de 200 de oameni în cinci locații.

Care sunt atribuțiile unui Brand Manager?

Brand Managerul, împreună cu echipa din jurul lui, dă direcția brandului, stabilește produsele, aduce inovația. De exemplu, împreună cu Brand Chef-ul, stabilește meniul. Întotdeauna meniul este gustul Brand Managerului și al Brand Chef-ului. Nici un produs nu intră dacă nouă nu ne place, chiar dacă ni se propune de către colegi sau de către cei din managementul grupului. Dacă noi nu simțim produsul, atât eu, Brand Chef-ul, dar și directorii de restaurante (fiindcă ei îl vând), atunci acel produs nu intră. După ce am stabilit un produs – gramajul, prețul, vesela în care va fi prezentat, platingul – mai departe ei, directorii, trebuie să îl vândă, iar dacă ei nu au încredere în acel produs, atunci nu îl pot vinde.

Foarte important este să deschid canalele de comunicare cu directorii de restaurant pentru a schimba permanent informații și idei pentru a dezvolta brandul. Niciodată nu poți să faci nimic de unul singur și așa dezvolți și oamenii din jurul tău.

Cum e acum echipa restaurantelor City Grill?

Cred că dintotdeauna brandul City Grill s-a bazat pe oameni. Fiind locații puțin mai mici ca număr de oameni, ei sunt mai apropiați unii de ceilalți și se creează niște legături foarte puternice. Întotdeauna locațiile mici au avut echipe foarte puternice și unite. Astfel lucrurile se mișcă mult mai repede și mai bine. Eu sunt foarte apropiat de oameni pentru că am considerat că eu nu pot exista fără ei. Lângă mine au crescut destul de mulți oameni, plecând de la funcții de ospătari, șefi de tură și asistenți și ajungând chiar directori de restaurant.

Pentru a fi promovat, trebuie să ai motivație și un plan bun – 6 luni de zile fac meseria asta, în cazul în care sunt foarte bun în ceea ce fac, ce program de pregătire există pentru a accede la următorul nivel? Și aici sunt tot felul de direcții și posibilități. De exemplu, la ospătari sau barmani, există direcția de dezvoltare către somelier – un profesionist care poate oferi experiențe de calitate la masă, va cunoaște soiurile de vinuri, preparatele culinare, va câștiga abilitatea de a face asocierile potrivite.

Cum e poziția de Brand Manager al brandului City Grill, cel care dă numele Grupului City Grill?

Cred că sunt favorizat din acest punct de vedere. Brand awarness-ul nostru este foarte puternic din acest motiv. Noi suntem reprezentați prin toate celelalte branduri ale noastre. Am un marketing și o publicitate gratuită prin celelalte branduri. Pe de altă parte, pionieratul s-a făcut cu ajutorul brandului City Grill, iar cei care se află acum în poziții-cheie în celelalte branduri de succes sunt oameni care au lucrat pentru prima oară în restaurantul din Primăverii. Aici și-au început dezvoltarea pe care au continuat-o și perfecționat-o în celelalte branduri ale grupului.

Cum vezi generațiile viitoare, cei care vor lucra în restaurantele din România?

Ne dorim ca tinerii care vin din spate să fie cum eram noi acum 15 ani, dar se pare că nu este așa, ceea ce nu este neapărat un lucru rău. Ei au mai puțină răbdare față de cât aveam noi, vor rezultate acum, lucruri concrete, palpabile cât mai repede, vor să avanseze rapid, vor feedback, vor mai multă atenție și mai cred că vor și să se descopere. Tendința lor de a schimba locul de muncă, chiar dacă este unul bun, e mai mare decât dorința de stabilitate. Vor să exploreze și noi nu-i putem împiedica. Ce putem să facem, însă, este de a lua cât mai mult de la ei pentru că ei pot fi viitorul, atât ca angajați, dar și ca clienți. Ar trebui să înțelegem cum gândesc, pentru că ei vin cu alte tipare și modele decât ale noastre, generația celor peste 40 de ani.

Ei sunt cheia viitorului – schimbarea este chiar aici, la noi, în interiorul organizației noastre. Dacă te uiți la ei, dacă ești atent la ceea ce fac, atunci îți dai seama cam unde se va ajunge în viitor. A seta direcția companiei este extrem de important, iar semnalele care ne vin de la acești tineri pot modela această direcție. Tinerii sunt o resursă valoroasă pe care o avem chiar aici, la noi, și de care trebuie să ținem cont.

În plus, urmând feedback-ul lor chiar poți ușura munca în restaurant pentru că au un mod de a gândi mult mai direct și mai eficient decât noi, cei din generația mea. Sunt dornici să scurteze și să simplifice procedurile, iar în comparație cu ei, pare că noi am rămas un pic în urmă. În cazul în care îi câștigi de partea ta, șansa de a avea tineri în fiecare tură, care să se adauge oamenilor cu experiență, poate duce către o formulă câștigătoare. Ei pot face lucrurile mai repede, mai eficient și mai ușor. Noi era obișnuiți cu muncă multă, cu faptul că trebuie să fie greu, că trebuie să dovedești ca să ajungi sus, dar cred că suntem în alt mileniu și lucrurile se schimbă.

echipa
19-11-2019